Paracelza balva

 

Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) ir nodibinājusi apbalvojumu - Paracelza balvacum exima lauda” (ar īpašu uzslavu), kas pirmoreizi tika pasniegta 2014.gada 22.novembrī Latvijas Farmaceitu biedrības 20 gadu jubilejas konferencē.

Apbalvojums nodibināts kā oficiāla atzinība un pateicība par nozīmīgiem sasniegumiem Latvijas farmācijas attīstībā, ievērojamu atbalstu LFB darbībai un attīstībai, kā arī par izcilu ieguldījumu farmācijas zinātnē un izglītībā. Apbalvojums tiek pasniegts farmācijas speciālistiem, citu darbības jomu pārstāvjiem, fiziskām un juridiskām personām reizi četros gados.

Balva nosaukta izcilā viduslaiku alķīmiķa, botāniķa un ārsta Paracelza vārdā. Paracelzs (1493 – 1541) dzimis Šveicē ārsta ģimenē. 1526. gadā viņš kļuva par profesoru Bāzeles universitātē. Viņš bija neparasts cilvēks, apveltīts ar īpašām spējām, lielisks ārsts, radošs meklētājs, brīvdomātājs, ar asu prātu un mēli – drosmīgs un tiešs.

Paracelzs lika uzsvaru uz novērojuma nozīmi un bija eksperimenta aizsācējs, izstrādāja zāļu gatavošanas metodiku, aizstājot ierasto zāļu arsenālu – pretindes, elektuārijus, pomādes, mikstūras no neparastām izejvielām - aļņa ragiem, čūsku taukiem, vēžu acīm utml. Viņš veicināja klasiskās ķīmijas izkristalizēšanos no alķīmijas. Paracelzs aprakstoši formulēja aktīvās vielas būtību, saucot to par kvintesenci (quinta essentia). Viņš domāja, ka minerālu, metālu, augu, dzīvnieku izcelsmes izejmateriāla iekšienē ir kvintesence, neliela materiāla daļa ar spēcīgu darbību. No izejmateriāla jāatdala balast vielas, iegūstot tīru aktīvo vielu – kas ir mūsdienu farmācijas mērķis.

Apbalvojums sastāv no balvas un Atzinības raksta. Balvas dizaina autors ir metālmākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedras vadītājs Arvīds Endziņš. Balva ir oriģināldarbs, kas simbolizē izcilību, piepildītu mūžu un nesavtīgu devumu sabiedrībai.

Figūra ir sastāv no metāla pamata, uz kura iegravēts balvas nosaukums, saņēmēja vārds, uzvārds un balvas saņemšanas gads. Virs pamata slejas piramīdas sānu šķautnes, kas simbolizē virzienu uz augšu – attīstību. Piramīdas pamatnes vidū ir zeltains akmens, kas simbolizē filozofu akmeni jeb mūža lielo darbu izcilības sasniegšanā. Uz pamatnes ir iegravēta Paracelza izveidotu zāļu Elixir Proprietatis Paracelsi recepte, kas simbolizē mūsdienu farmācijas saknes alķīmijā. Paracelza balvas katra piramīdas sānu mala simbolizē četrus alķīmijas elementus (uguni, ūdeni, gaisu un zemi), bet uz pamatnes esošais zeltainais akmens ir četru apvienojums augstākā izpausmē. Tas ir piektais elements – kvintesence.

Alķīmija mums saistās ar noslēpumiem, kas atklājas tikai ar īpašām spējām apveltītiem cilvēkiem. Alķīmija jeb pārveidošanas māksla ietver gan filozofiju, gan zināšanu praktisku pielietojumu ar mērķi sasniegt augstāko gudrību, pat nemirstību. Grieķu valodā šis vārds apzīmē māku sadalīt kaut ko sastāvdaļās un tad savienot.

Vienmēr paliks noslēpums, kā cilvēks kļūst par pārveidošanas mākslas meistaru, lai, veicot savu mūža darbu, necilas lietas pārvērstu izcilās. Kā savu uzdevumu sadalīt daļās, pārskatīt un ieraudzīt tajā to, kas ir vajadzīgs līdzcilvēkiem, cilvēcei – radīt dzīvē jauno? Tas ir jautājums, uz kuru atbildi zina tie, kas ir gājuši izcilības ceļu.  Šādi cilvēki ir mūsu vidū. Cieņā un atzinībā par viņu paveikto tiek pasniegta Paracelza balva.

 

 

 

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2021. gada 9. decembrī, plkst. 13:37
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi