Latvijas Farmaceitu biedrības
Slimnīcu, onkoloģisko un klīnisko farmaceitu sekcija
jeb SOK dibināta 2024. gada 14. martā.

 

2024. gada 19. februāri uz kopsapulci pulcējās trīs LFB sekciju pārstāvji no 
   •Slēgta tipa aptieku sekcijas (dibināta 1999. gadā, vadītāja – Inga Gūtmane),
   Onkoloģisko farmaceitu sekcijas (dibināta 2020. gadā, vadītāja – Svetlana Buraja),
   Klīnisko farmaceitu sekcijas
 (dibināta 2020. gadā, vadītāja  Inese Sviestiņa).

Pēc sekciju apvienošanās ierosinājuma pārrunāšanas kopsapulces laikā, kā arī vēlāk atkārtoti pārrunājot apvienošanās iespējas katras individuālās sekcijas biedru vidū, augstākminēto sekciju vadītāji rakstisku SOK dibināšanas iniciatīvu iesniedza LFB valdei, kura 2024. gada 14. marta sēdē (protokols Nr.25) lēma par sekcijas dibināšanu un Slimnīcu, onkoloģisko un klīnisko farmaceitu sekcijas nolikuma projekta apstiprināšanu.


Ideja par SOK radīšanu izveidojusies, kopā sanākot trīs LFB sekciju biedriem ar līdzīgām interesēm un mērķiem, apzinoties, ka viena liela un spēcīga sekcija spējīga panākt vairāk nekā trīs mazas, atsevišķas sekcijas. SOK savā vidū apvieno ārstniecības iestādēs un slēgta tipa aptiekās strādājošus farmaceitus un farmaceita asistentus, un farmaceitus, kas strādā klīniskajā vai onkoloģiskajā jomā. SOK biedri darbojas gan Eiropas Slimnīcu farmaceitu asociācijā (EAHP), gan Eiropas Onkoloģiskās farmācijas biedrībā (ESOP).

Ar Slimnīcu, onkoloģisko un klīnisko farmaceitu sekcijas nolikumu iespējams iepazīties ŠEIT


Slimnīcu, onkoloģisko un klīnisko farmaceitu sekcijas vadība:
Sekcijas vadītāja - Inese Sviestiņa
Sekcijas vadītāja vietniece - Svetlana Buraja

 


SOK farmaceiti steidzas padalīties ar lielisku ziņu - divas svaigas zinātniskas publikācijas parādījās starptautiskos žurnālos par zāļu lietošanas drošību intensīvajā terapijā un onkoloģisko zāļu formām pediatrijā.

Svetlana Buraja, BKUS aptiekas vadītājas vietniece, Eiropas onkoloģisko farmaceitu biedrības Latvijas delegāte un šīs biedrības pediatrijas darba grupas vadītāja kopā ar komandu sagatavoja darbu SIOPE and ESOP Recommendations for Extemporaneous Compounding of Oral Liquid Medicine Formulations in Paediatric Oncology, kur izzināja SIOPe (Eiropas bērnu onkoloģijas biedrības) apstiprināto neaizvietojamo zāļu sarakstu un tajā esošo zāļu perorālai lietošanai pieejamību pacientam draudzīgā formā.

Vecumam atbilstošu zāļu formu trūkums bērnu ļaundabīgo audzēju ārstēšanai ir kritiska un pastāvīga problēma, kas prasa steidzamus risinājumus. Bērniem piemērotu pretvēža zāļu formu izstrāde un reģistrācija būtu jāstimulē, lai uzlabotu pieejamību populācijai. Šī darba rezultāti varētu palīdzēt Eiropas standartu izveidi ekstemporālai zāļu sagatavošanai un pārliecināt pētniekus bērnu onkoloģijas jomā par turpmāko virzību.

Raksts pieejams šeit: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772610X24000229

 

Savukārt otrs pētījums ir par pacientu drošības uzlabošanu saistībā ar zāļu lietošanu intensīvās terapijas nodaļās: "Development and prioritisation of policy recommendations for medication safety improvement for intensive care units: a European Association of Hospital Pharmacists Special Interest Group Delphi Study”. Pētījuma laikā tika izveidotas pierādījumos balstītas rekomendācijas zāļu lietošanas drošības uzlabošanai intensīvās terapijas nodaļās.
Tā tapšanā piedalījās Inese Sviestiņa, BKUS klīniskā farmaceite, Eiropas Slimnīcu farmaceitu asociācijas Zinātniskās komitejas un Īpašās darba grupas par zāļu lietošanas uzlabošanu ITN locekle.
Raksts pieejams: https://ejhp.bmj.com/content/ejhpharm/early/2024/04/17/ejhpharm-2023-004065.full.pdf

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2024. gada 25. aprīlī, plkst. 17:58
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi