RSU Farmācijas fakultāti absolvē četri maģistra studiju programmas Klīniskā farmācija studenti. Apsveicam!
2015. gada 6. februārī notika RSU ziemas izlaidums, kurā savus diplomus saņēma arī četri klīniskie farmaceiti. Šie ir pirmie speciālisti, kas saņēma profesionālo maģistra grādu veselības aprūpē un arī klīniskā farmaceita profesionālo kvalifikāciju. Maģistra darbu aizstāvēja un profesionālās kvalifikācijas eksāmenu sekmīgi nokārtoja Aleksandra Aitullina, Katrīna Puķīte, Līga Henke un Zanda Upeniece. Sveicēju vidū bija arī LFB prezidente Kitija Blumfelde.
Aleksandras darba tēma bija „Sedācija un pretsāpju terapija pacientiem ar akūto pankreatītu, kas tika hospitalizēti Rīgas Austrumu slimnīcas un Tartu universitātes slimnīcas intensīvas aprūpes vienībās (IAV)”. Darbu Aleksandra izstrādāja sadarbībā ar Igaunijas klīniskajiem farmaceitiem - tika piesaistīti divi darba vadītāji – no Latvijas un Igaunijas, un darba rezultāti uzskatāmi parādīja dažādu pieeju pacientu ārstēšanā katrā no valstīm.
Katrīnas darba tēma bija "Perorālo antikoagulantu un medikamentu farmakoloģiskā mijiedarbība pacientiem ar ātriju fibrilāciju". Katrīna savu darbu izstrādāja iesaistoties PSKUS (Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca) pētījumā par dažādu antikoagulantu pielietošanas riskiem un iespējām, savā darbā viņa analizēja medikamentozās mijiedarbības un to ietekmi uz asiņošanas risku.
Līgas darbs bija „Bioloģiskie medikamenti un bioloģiski līdzīgās zāles (Literatūras apskats)”. Līga sadarbībā ar RSU Iekšķīgo slimību katedras docētājiem veica apjomīgu datu apkopojumu par šobrīd vienu no aktuālākajiem medicīnas tehnoloģijas attīstības virzieniem – bioloģisko medikamentu ieguvi, pielietošanas iespējām un riskiem. Šis ir pirmais latviski sagatavotais starptautisko pētījumu apkopojums par šo tēmu.
Zanda rakstīja maģistra darbu par tēmu „Hroniskā vīrushepatīta C kombinētās antivirālās terapijas blakusparādību uzskaite”. Darbā tika apkopotas un analizētas vīrushepatīta C gadījumā pielietoto medikamentozo terapijas blakņu manifestēšanās atkarībā no hepatīta tipa, pacientu dzimuma, vecuma, terapijas ilguma un primāras vai atkārtotas lietošanas. Darba rezultāti ļaus ārstiem jau nozīmējot terapiju labāk paredzēt blakņu iespējas un operatīvāk tās samazināt.
Absolventes savas zināšanas parādīja arī valsts pārbaudījumā, kurā bija jāsagatavo izlozēta klīniskā gadījuma analīze. Eksaminācijas komisija atzinīgi novērtēja meiteņu sagatavotās prezentācijas un secināja, ka klīniskie farmaceiti, kas varētu veikt medikamentozās terapijas izvērtējumu nepieciešami gan stacionārā, gan ambulatorā sektorā.
Jau kopš 1999. gada Latvijā ir iespēja iegūt klīniskā farmaceita izglītību (līdz 2012. gada septembrim – akadēmisku, šobrīd profesionālu). Divgadīgo akadēmisko programmu šo gadu laikā absolvējis 31 klīniskais farmaceits.
Programmas pārveide par profesionālo maģistra programmu tika realizēta, lai radītu ciešāku programmas studējošo saikni ar ārstniecības iestādēm un dotu iespēju pilnvērtīgāk sagatavoties praktiskam darbam veselības aprūpes profesionāļu vienotā komandā. Studiju programma tika papildināta ar pusgadu ilgu praksi un vairākiem klīniskajiem studiju kursiem. Studiju ilgums profesionālajā programmā ir 2,5 gadi (5 akadēmiskie semestri), no tiem 1.5 gadi teorētiskā apmācība, 6 - mēneši prakse ārstniecības iestādē un 6 - mēneši maģistra darba izstrādes laiks. Saņemot atsauksmes no studējošajiem un programmā iesaistītajiem veselības aprūpes speciālistiem, varam secināt, ka mācību process ir saspringts un darbietilpīgs, bet iespēja praksē strādāt kopā ar ārstiem un aprūpes personālu ir vērtīga pieredze, kas ļauj labāk izprast klīniskās problēmas un medikamentozās terapijas vietu to risināšanā.