2014.gada 26.-27.aprīlī, notika ikgadējā Baltijas valstu farmaceitu konference BaltPharm Forum 2014 Rēzeknē, Latvijā.

Šogad BaltPharm Forum tika sasaistīts ar reģionālo konferencei, kura notika piektdienā 25.aprīlī, jaunajā koncertzālē Latgales Vēstniecība „GORS”. Konferences galvenā tēma bija „Metaboliskais sindroms.”

Šogad BaltPharm Forum tika sasaistīts ar reģionālo konferencei, kura notika piektdienā 25.aprīlī, jaunajā koncertzālē Latgales Vēstniecība „GORS”. Konferences galvenā tēma bija „Metaboliskais sindroms.”

LFB  prezidente Kitija Blumfelde atklāj Rēzeknes konferenci, iepazīstinot dalībniekus ar farmācijas jomas aktualitātēm Latvijā. Foto E.Badune

Konference pulcēja ap 140 dalībniekus no visas Latvijas. Foto E.Badune

Dalībnieki varēja noklausīties  Dr. med. Jāzepa Keiša (Asoci. Prof., hepatalogs, infektologs) lekciju par Aknu veselību. Foto E.Badune


Uzzināt par gremošanas traucējumu korekcijas iespējām no Dr.Jelenas Derovas  (gastroenteroloģe). Foto E.Badune

Dalībnieki varēja noklausīties Dr. Vitas Vestmanes (kardioloģe) lekciju „Uzturs un vielu maiņas sindroms – ko ieteikt?”. Foto E.Badune

Par farmakoterapiju un augu valsts līdzekļiem aptaukošanās, metaboliskā sindroma un glikēmijas traucējumu terapijā stāstīja Valdis Pirsko (farmaceits). 

25.aprīļa vakarā notika BaltPharm forum atklāšana, pulcējot gan Latvijas dalībniekus, gan Lietuvas un Igaunijas kolēģus, gan lektores no Brazīlijas un Somijas Latgales Vēstniecībā „GORS”. Dalībniekiem bija iespēja iemācīties forumā noderīgas frāzes visu pārstāvēto valstu valodās – latviešu, latgaļu, igauņu, lietuviešu, somu un portugāļu. 

K.Blumfelde un V.Pirsko sveic BaltPharm Forum 2014 dalībniekus. Foto E.Badune

26.aprīļa rītā sākās BaltPharm Forum informatīvā sadaļa. Galvenā foruma tēma „Dažādu valstu farmaceitiskās aprūpes pieredze”. Ziņojumus sniedza Baltijas valstu pārstāvji un delegāts no Polijas. Forumā piedalījās ap 140 dalībnieki –80 no Latvijas; 40 Lietuvas; 15 no Igaunijas, 1 no Polijas. No rīta dalībnieki varēja apskatīt zāļu ražotāju izstādi. 

Rosība pirms foruma. Foto A. Lebeds.

Šogad BPhF dalībniekiem pievienojās jauna organizācija Lietuvas Farmaceitu biedrība. Biedrības prezidente Liubov Kavaliauskienė sveic ar BPhP2014. 

Igaunijas Farmācijas biedrības prezidents Jāks Koppels sveic LFB ar BPhF 2014 atklāšanu. Foto A. Lebeds

Eduardas Tarasevičius, Lietuvas Farmācijas asociācijas prezidents, sveic BPhF 2014 dalībniekus

J. Zvejnieks VM Farmācijas departamenta vārdā sveic BPhF 2014 dalībniekus. Foto A. Lebeds

Ziņojums no Igaunijas - Atvērta tipa aptiekās  sniegto pakalpojumu kvalitātes vadlīniju ietekme uz aptieku darbību Igaunijā - Daisy Volme. Foto A. Lebeds.

Farmaceitiskā aprūpe Polijā – attīstība un kritumi - Jerzy Lazowski. Foto A. Lebeds 

Farmaceitiskā aprūpe Lietuvā - Jurgita Daukšiene. Foto A. Lebeds

Farmaceitsikās aprūpes standarta ieviešana Latvijā- Valdis Pirsko. Foto A. Lebeds

Profesore Djanane De Oliviera no Brazījijas, kas ilgus gadus strādāja Minesotas universitātē (ASV), attīstot farmaceitiskās aprūpes filozofiju un izstrādājot aptiekas pakalpojumu procesu kvalitātes novērtēšanu, iepazīstināja dalībniekus ar farmaceitiskās aprūpes būtību un skaidroja kā var panākt efektīvu sadarbību starp pacientu, farmaceitu un ārstu un stiprināt farmaceita lomu primārā veselības aprūpē.


Foto A. Lebeds.

Profesore Saija Leikola no Somijas stāstīja par Somijā sniegtajiem farmaceitiskās aprūpes pakalpojumiem un medikamentu lietošanas uzraudzības iespējām ar elektroniskām atbalsta sistēmām, lai noteiktu mijiedarbības iespējas, novērstu dubultmedikāciju un nepieļautu kontraindikācijas. Pakalpojumi, kurus var sniegti akreditēti speciālisti - medikamentozās terapijas padziļināts pārskats, diabēta pacientu aprūpe, astmas pacientu aprūpe, citi īpašie pakalpojumi, kurus var veikti visi farmaceiti, - smēķēšanas atmešanas konsultācija, mājas vizīte, īsais medikamentozās terapijas pārskats.

Foto A. Lebeds.

Paneļdiskusijā tiek spriests par Farmaceitiskās aprūpes filozofiju un būtību. No kreisās D. Volmer, V. Pirsko, J. Daukšiene, J. Lazowski, S. Leikola, D. Oliviera, Diskusiju vada E. Badune. Foto  A. Lebeds

 

Studentiem bija iespēja prezentēt stenda referātus.

Foto A. Lebeds

Komisija (I. Bārene (LV), E. Tarasavičius (LT), D. Volmer (IG)) novērtēja stundentu darbus un apbalvoja labākos.

3.vieta Dainora Patinskaite no Lietuvas ar stenda referātu darbam „Job Characteristics of a Pharmacist Working with Herbal Medicines.”. Autori: D. Patinskaite. Master‘s thesis/ supervisor Assoc. Dr. Z. Barsteigienė; Lithuanian University of Health Sciences, Medical Academy, Faculty of Pharmacy, Department of Pharmacognosy. – Kaunas.  Foto E.Badune

2. vieta Kristīne Puķe no Latvijas ar stenda referātu darbam „Errors in prescriptions and its influence on the pharmaceutical care”. Autori - Kristine Puke1, Kristine Spalva1, Inga Urtane2, Zane Dzirkale1 , 1Faculty of Medicine, University of Latvia, Riga, Latvia; 2Faculty of Pharmacy, Riga Stradins University, Riga, Latvia. Foto E.Badune

1. vieta Stigs Benstroms  no Igaunijas ar stenda referātu darbam „Study on stabilty of the ketoprofen infusions” autori Stig Benström 1, Andres Meos1, Kersti Teder 1,2, 1Department of Pharmacy at University of Tartu; 2 Pharmacy department at Tartu University Hospital.   Foto E.Badune

Īpašā balva par aktuālāko tematu stenda referātam „ Counselling practises on personal medical devices in community pharmacies in Estonia.”  Autori Alina Shagandina 1, Jyrki Heinämäki 1, Juha Turanen 2, Riitta Ahonen 3, Peep Veski 1, Daisy Volmer 1. 1 Department of Pharmacy Faculty of Medicine of Tartu 2 Farenta Oy, Vantaa Finland 3 School of Pharmacy Faculty of Health Sciences University of Eastern Finland. Balvu saņem un apsolās nogādāt autorei  D. Volmer. Foto E.Badune

 

Spraigs darbs noritēja četrās dažādās darba grupās: 

Foto A. Lebeds.


Pēc grūtas darba dienas atpūtināt galvas un izvingrināt kājas varēja Folkloras kopas „Dzigas” lustīgo dziesmu pavadījumā. Rēzeknes Kultūras nams. Foto E. Badune.

BaltPharm Forum 2014 dzirdēto ziņojumu un lekciju, kā ir diskutēto jautājumu rezultātā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas farmaceiti vienojās, ka nepieciešama kvalitatīvas, uz pacientu vērstas farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu attīstīšana visā Baltijas reģionā. 

Nozīmīgākās šo valstu farmaceitu profesionālās nevalstiskās organizācijas pasākuma noslēgumā deklarācijā vienojās par:

1. Kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu pamatā atvērta tipa aptiekās ir uz pacientu orientēta farmaceitiskās aprūpes filosofija un prakses pārvaldības sistēma.

2. Farmaceitiskā aprūpe nav zāļu pārdošana, bet gan pakalpojums, ko sniedz kvalificēts veselības aprūpes speciālists – farmaceits.

3. Farmaceitiskā aprūpe ir neatņemama primārās veselības aprūpes sastāvdaļa.

4. Kvalitatīvu farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu neatņemama sastāvdaļa ir komunikācija starp veselības aprūpes sniedzējiem un pieeja pacienta slimības vēsturei.

5. Atvērta tipa aptieku sektorā savstarpējai konkurencei ir jābalstās uz to sniegto farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu kvalitāti.

6. Nepieciešams veikt grozījumus farmācijas mācību programmās, lai atbalstītu nākotnes farmaceitu profesionālo kompetenci farmaceitiskās aprūpes sniegšanā. Lai to nodrošinātu, nepieciešama cieša saikne starp universitātēm un profesionālajām organizācijām.

Aktīvas diskusijas par deklarācijā iekļauto informāciju. No kreisās: E.Tarasavičius (LT), J. Lazowski (PL),   L. Kavaliauskienė (LT), K. Blumfelde (LV). Foto E. Badune

Tiek pieņemta BPhF 2014 deklarācija

No kreisās: E.Tarasavičius (LT), L.Kavaliauskienė, J. Koppel (IG), K. Blumfelde (LV). Foto E. Badune

Foruma dalībnieki aicina valsts institūcijas radīt piemērotu normatīvā regulējuma vidi, kurā farmaceits var sevi realizēt kā augsti kvalificēts primārās aprūpes un sabiedrības veselības veicināšanas speciālists, sniedzot finansiāli ilgspējīgus farmaceitiskos  pakalpojumus. 

Deklarāciju parakstīja: Kitija Blumfelde, Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente; Eduardas Tarasevičius, Lietuvas Farmācijas asociācijas presidents; Jāks Koppels, Igaunijas Farmācijas biedrības presidents

BaltPharm Forum 2014 dalībnieki. Foto A. Lebeds.

LFB izsaka pateicību atbalstītājiem un brīvprātīgajiem palīgiem!

 

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2014. gada 26. maijā, plkst. 15:31
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi