Noslēgusies LFB rīkotā sociālā kampaņa “Nodod nederīgās zāles aptiekā”

Noslēgusies LFB rīkotā sociālā kampaņa “Nodod nederīgās zāles aptiekā”

No 2014. gada 20. oktobra līdz 16. novembrim Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) un Latvijas Vides aizsardzības fonds ar 701 Latvijas aptieku atbalstu, kas ir gandrīz 90% no visām aptiekām, realizēja sociālo kampaņu, kas veltīta pareizas zāļu utilizācijas jautājumam - "Nodod nederīgās zāles aptiekā!".

Sociālā kampaņa tika balstīta uz 2014. gada aprīlī biedrības “Veselības projekti Latvijā” veikto pētījumu, kura rezultāti uzskatāmi parāda Latvijas iedzīvotāju informētību un rīcību, utilizējot neizlietotas zāles. Aptaujā iegūtie dati liecina, ka 62,4% iedzīvotāju nederīgās zāles izsviež atkritumos, 17,0% tās turpina glabāt, bet 10,1% nodod aptiekā. Vēl no pētījuma rezultātiem ir redzams, ka pārliecinošs nepareizas rīcības iemesls ir bijis informācijas trūkums. 60,4% nezināja, ka neizlietotās zāles jānes uz aptieku, bet 8,3% gadījumos trūka informācijas, tieši kurā aptiekā iespējams neizlietotās zāles nodot.

 

2014. gada kampaņas mērķis bija izglītot Latvijas iedzīvotājus par pareizu nederīgo, derīguma termiņu pārsniegušo un neizlietoto zāļu utilizāciju un nepareizas rīcības nelabvēlīgu ietekmi uz apkārtējo vidi. Veicināt atbildīgu un videi draudzīgu nederīgo, derīguma termiņu pārsniegušo neizlietoto zāļu savākšanas praksi un turpināt nostiprināt sabiedrībā farmaceita – konsultanta lomu.

Kampaņas laikā  aptiekās kopumā tika savākti aptuveni 2000 kg nederīgo zāļu, kas ir 4,3 kg uz vienu aptieku. Aptiekā Limbažos kampaņas laikā tika savākti 50 kg ! Rīgā nodotais apjoms divās atsevišķās aptiekās sasniedza 20 un 25 kg. Vecākās nodotās zāles bija pat no pagājuša gadsimta 60tajiem gadiem - oletetrīna tabletes, sulfadimezīna tabletes iepakotas vēl papīra blisteros. Arī ļoti vecs jodinola šķīdums.

80% speciālistu atzīst, ka kampaņas laikā cilvēki ir izrādījuši lielāku aktivitāti nederīgo zāļu nodošanā nekā pirms kampaņas. Pavisam kampaņā piedalījās ap 2500 speciālistu.

Uzsākot un noslēdzot kampaņu tika rīkotas arī preses konferences, kas palīdzēja nodot šo sociālās kampaņas vēstījumu pēc iespējas plašākai auditorijai. Tika rīkotas informatīvas aktivitātes “Radio Skonto”,  “Hiti Rossi” , kā arī sociālajos tīklos Facebook un Twitter . Tika izvietotas 150 vides reklāmas sabiedriskā transporta pieturvietās, kampaņas plakāti tika izvietoti aptiekās, uz ielām tika dalītas informatīvās lapiņas. Speciāli kampaņai tika izstrādāta īpaša uzlīme, kas norāda uz to, ka aptiekā tiek pieņemtas nederīgās zāles. Šī uzlīme paliek arī pēc kampaņas tajās aptiekās kuras turpina vākt nederīgās zāles.

Kampaņas noslēgumā tika rīkota arī diskusija ar valsts institūciju, nevalstisko organizāciju un aptieku pārstāvjiem, lai konstruktīvi runātu par nederīgo zāļu savākšanas finansēšanas un organizēšanas modeļiem Latvijā. Diskusijas laikā Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks norādīja, ka ir jāvirza uz priekšu jau 2008 gadā  izstrādātā VM koncepcija “Par neizlietoto medikamentu savākšanas iespējām no iedzīvotājiem”. Tā paredz trīs risinājumus : 1. risinājums: Iedzīvotāju neizlietoto medikamentu savākšanas un iznīcināšanas sistēmas izveidošanu un uzturēšanu finansē, piešķirot valsts budžeta dotācijas. 2. risinājums: Iedzīvotāju neizlietoto medikamentu savākšanas un iznīcināšanas sistēmas izveidošanu un uzturēšanu finansē zāļu ražotāji vai zāļu lieltirgotavas, vai aptiekas 3. risinājums: Iedzīvotāji maksā par neizlietoto medikamentu savākšanu un iznīcināšanu. Kā apliecināja Zvejnieks, VM plāno atgriezties pie normatīvā akta izstrādes šajā jomā. Pateicoties LFB rīkotajai kampaņai, šobrīd var aptuveni novērtēt iespējamo finanšu slogu šajā jomā, lai izstrādātu atbilstošāko risinājumu. Izmantojot iegūtos datus, VM ir jāsagatavojas un nākamā gada darba plānā tā varētu iekļaut tikšanos ar Vides un reģionālās attīstības ministriju, lai runātu par šiem jautājumiem apstiprināja Zvejnieks. Farmācijas departamenta direktors piekrīt arī LFB redzējumam, proti, ka nedrīkst visu atstāt tikai uz aptieku “pleciem”. Arī LFB prezidente Kitija Blumfelde apliecina, ka šis jautājums netiks noņemts no darba kārtības.

Taču Jānis Zvejnieks pauda arī viedokli, ka saistībā ar Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē un to tās izrietošajām sekām (VM noslogojums, utt.), šis jautājums varētu tikt sakārtots ātrākais pēc 2,5-3 gadiem.

Neskatoties uz to, kad šis zāļu savākšanas mehānisms tiks sakārtots, aptiekas turpinās būt sociāli atbildīgas un neraugoties ne uz ko pieņems nederīgos medikamentus arī turpmāk.

 

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2014. gada 16. decembrī, plkst. 14:37
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi