LFB aicina Veselības inspekciju skaidrot pacienta maksājuma par recepti zāļu kompensācijas kārtības ietvaros noformēšanu aptiekās.

LFB aicina Veselības inspekciju skaidrot pacienta maksājuma par recepti zāļu kompensācijas kārtības ietvaros noformēšanu aptiekās.

Latvijas Farmaceitu biedrībā pēdējās dienās ir vērsušās vairākas aptiekas ar lūgumu skaidrot, vai nepieciešams un, ja – jā, tad kā uz kompensējamo zāļu receptes būtu norādāms pacienta maksājums par recepti 0,71 euro, ko pacients maksā saņemot zāles, kurām piemērota valsts kompensācija 100% apmērā.

Iemesls ir Veselības inspekcijas veiktās pārbaudes, kurās tā konstatējusi, ka aptiekās netiek ievērotas normatīvo aktu prasības piemērojot minēto pacienta maksājumu par kompensējamām zālēm un medicīniskajām ierīcēm, kā arī nenorādot šo maksājumu noformējot īpašās receptes.

 

LFB aicināja šo skaidrot Veselības inspekcijas Zāļu uzraudzības nodaļas vadītāju Dainu Bisenieci:

Lai palīdzētu novērst iepriekš minētās kļūdas, vēlamies vērst uzmanību uz prasībām, kuras jāievēro aptiekām un kuras tiek vērtētas veicot kompensējamo zāļu izplatīšanas atbilstības pārbaudes:

1) Atbilstoši 2006.gada 31.oktobra Ministru kabineta noteikumiem Nr.899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība" (turpmāk – Noteikumi Nr. 899):

„4.1. Pacients, iegādājoties kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles vai medicīniskās ierīces I kompensācijas kategorijas ietvaros, aptiekā maksā 0,71 euro par katru recepti.”, izņemot ja:

  • Pacients, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atzīts par trūcīgu(4.21. apakšpunkts);
  • bērniem līdz 18 gadu vecumam izrakstītajām receptēm (4.22.apakšpunkts);
  • receptēm, uz kurām ir izrakstītas zāles vai medicīniskās ierīces, kuru aptiekas cena nepārsniedz 4,27 euro (4.23.apakšpunkts);

 

2) Savukārt 2005.gada 8.marta Ministru kabineta noteikumu Nr. 175

"Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas noteikumi" (turpmāk – Noteikumi Nr. 175) 3.pielikumā „Recepšu veidlapu aizpildīšanas prasības” noteiktais ir saistošs ārstniecības personām, kā arī farmaceitiem un farmaceita asistentiem, kuru pienākums ir norādīt pēc zāļu izsniegšanas receptē informāciju par izsniegtajām zālēm atbilstoši 3.pielikuma 23.punktā noteiktajam, tajā skaitā ir jānorāda apmaksai paredzētā summa un tās sadalījums starp pacientu un citu maksātāju.”

 

Abi minētie normatīvie akti, kā atzīmē D.Biseniece, nosaka, ka maksājums par recepti 0,71 euro ir jāuzrāda noformējot recepti pēc zāļu izsniegšanas. Taču tie nenosaka – kā.

Līdz ar to aptieka tiesīga izvēlēties - vai receptē norāda atsevišķi maksājumu par recepti (0,71 euro) un pacienta līdzmaksājumu par nereferences zāļu iegādi, vai arī kopīgo pacienta maksāto summu, kas ietver abus minētos maksājumus.

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2015. gada 19. martā, plkst. 14:38
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi