LFB viedoklis par ZVA funkciju pārdali
Latvijas Farmaceitu biedrība, ņemot vērā LETA publicētos fragmentus no biedrības prezidentes intervijas, vēlas skaidrot savu attieksmi pret Veselības ministrijas plānoto atsevišķu Zāļu valsts aģentūras funkciju pārdali.
LFB nesaskata problēmas apstāklī, ka farmaceitiskās darbības licencēšanu veiktu cita ministrijas struktūrvienība vai pati VM, jo problēmas, kuras agrāk radās šīs procedūras gaitā, pamatā saistītas ar iespējām dažādi traktēt vairāku normatīvo aktu prasības, piemēram, par zāļu gatavošanu aptiekā, kas rezultātā ir izkropļojusi aptieku vidi. ZVA bija izveidota komisija, kuras sastāvā bez aģentūras pārstāvjiem bija arī Veselības inspekcijas un LFB pārstāvis. Tā gan pati nepieņēma lēmumus, bet komisijas ieteikumus ZVA ņēma vērā. Šāda komisija veicināja gan plašāku sabiedrības līdzdalību, gan nodrošināja zināmu caurspīdību lēmumu pieņemšanas procesiem.
Tiekoties 26.augustā ar VM, LFB aicināja arī turpmāk procedūras veidot tā, lai saglabātu iepriekš minēto kārtību, kā arī aicinājām veikt izmaiņas normatīvajos aktos. Dažkārt veidojas strīdīgas situācijas, kuras esošo normatīvo aktu ietvaros nav iespējams viennozīmīgi atrisināt, jo tajos iekļautos nosacījumus ir iespēja traktēt dažādi. Neviena sistēma nav tik ideāla, lai to nevarētu vēl uzlabot! Bet atgādinām, ka mūsu joma ir ļoti reglamentēta – dažādu normatīvo aktu prasībām pakļauta, kurus VM ir iespēja sakārtot.
Par pārējo funkciju pārdali LFB tikšanās laikā atturējās izteikt viedokli, jo, piemēram, farmaceiti nav iesaistīti klīnisko pētījumu procesos, līdz ar to mēs nevar vērtēt un izteikt viedokli par procedūrām, kuras nepārzinām. Gan intervijā ziņu aģentūrai LETA, gan tikšanās laikā VM LFB vērsa uzmanību uz faktu, ka noteikti procesi līdz šim tika veikti atbilstīgi dažādu kvalitātes standartu prasībām, ka aģentūra ir izgājusi gan starptautisku, gan Latvijas attiecīgo institūciju akreditāciju, kas liek domāt par sniegto pakalpojumu un pildīto funkciju noteiktu kvalitātes līmeni. Arī turpmāk ir svarīgi saglabāt šo līmeni, lai nerastos problēmas ES ietvaros, jo mēs bieži vien esam viens no ķēdes posmiem kopēja procesa ietvaros.
Ir zināms, ka ikviena reorganizācija prasa noteiktu laiku, lai sakārtotu procedūras, piesaistītu nepieciešamos cilvēku resursus, veiktu pietiekami apjomīgas izmaiņas daudzos citos normatīvajos aktos utt., tāpēc arī LFB pauda bažas, ka kādu laiku varētu rasties zināms haoss pietiekami sakārtotā sistēmā no procedūru viedokļa. Mēs esam piedzīvojuši ko līdzīgu, kad 2011. gadā mainījās zāļu kompensācijas sistēmas noteikumi. Bet tā ir tikai varbūtība.
LETA jautājumi, kurus LFB saņēma 25. augustā, bija noformulēti pilnīgi citādāk nekā vēlāk publicētais konteksts. Arī notikumu fons 27. augustā, kad tika publicēti intervijas fragmenti, jau atšķīrās no 25. augusta, kad LFB vēl nebija pieejama nekāda cita informācija kā tikai abu valsts institūciju paziņojumi presei. Mums ir patiesi nepatīkami, ka intervijas fragmenti tika izmantoti pilnīgi citā kontekstā, uz cita notikumu fona un līdz ar to radīja nepareizu priekšstatu par LFB nostāju ZVA reorganizācijas jautājumā.
LFB līdzšinējā sadarbība ar LETA žurnālistiem ir bijusi visnotaļ konstruktīva, jo bieži esam aicināti izteikt viedokli par notiekošo farmācijā, veselības aprūpē. Ļoti ceram, ka šis ir tikai negadījums un ka arī turpmāk sadarbība būs korekta un abām pusēm tīkama.