Informācija par LFB 2018. gada 18. janvāra valdes sēdi

Informācija par LFB 2018. gada 18. janvāra valdes sēdi

18. janvārī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē viens no aktuālajiem jautājumiem bija  – e-receptes darbība. Valde apsprieda arī biedrības sekciju plānus un citus nozares jaunumus.

Kā klātesošos informēja LFB prezidente Dace Ķikute, jau pagājušā gada nogalē biedrība sagatavoja preses relīzi, kas tika izplatīta masu medijiem, lai paustu LFB viedokli par e-veselības darbību. Preses relīzē tika norādīts uz iespējamām pārmaiņām aptieku darbā, kādas no 1.janvāra varētu ieviest obligātā e-receptes izrakstīšana kompensējamo zāļu saņemšanai. Tāpat šajā paziņojumā presei biedrība skaidroja farmaceita darba specifiku un aicināja aptieku klientus būt saprotošiem un pacietīgiem, ja darbs ar jauno sistēmu neritēs tik raiti, kā gribētos.

LFB prezidente arī piedalījās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kur iepazinās ar aktuālo situāciju e-veselības darbībā un piedalījās diskusijā par sistēmānovēršamajām problēmām. Kā apliecināja D. Ķikute, deputāti šo jautājumu bez ievērības neatstās un prasīs Veselības ministrijai (VM) sagatavot operatīvo informāciju par e-veselības darbību, taču par sistēmas apturēšanu netiek diskutēts.

Arī aptiekās strādājošie LFB valdes un komisiju locekļi valdes sēdē informēja par akūtākajām un biežākajām problēmām darbā ar e-recepti. Vairākas kolēģes atgādināja par nepieciešamību zāļu izsniegšanas brīdī klientam lūgt personu apliecinošu dokumentu, jo tas ir vienīgais veids, kā farmaceits un aptieka var sevi pasargāt no tiesvedības par personas datu nepamatotu izpaušanu. Biedrība šos viedokļus arvien turpina apkopot.

Kā informēja D.Ķikute, pateicoties LFB valdes locekļu ieguldītajam darbam, biedrībai jau ir izdevies apkopot plašu informāciju no aptiekām par jauno situāciju no 1.janvāra. LFB ir apkopojusi aptuveni 10% biedru viedokli par e-receptes darbību. Kā pauda LFB prezidente, 99% no aptaujātajiem grib strādāt ar jauno sistēmu un izsaka cerību, ka darbs ar to uzlabosies. Taču, kā skaidroja D. Ķikute, lielākā aptieku farmaceitu sāpe šobrīd esot recepšu elektronizēšana, kas prasa lielu ieguldījumu no speciālistu puses un dažādu sistēmas nepilnību dēļ nenorit tik raiti. LFB prezidente aicināja valdi izteikt viedokli par to, kas un cik daudz būtu biedrībai darāms šī jautājuma risināšanā, jo, kā uzsvēra D. Ķikute, LFB pārstāv individuālus biedrus – profesionāļus, taču Nacionālais veselības dienests (NVD) līgumus slēdz ar juridiskām personām – aptieku īpašniekiem – komersantiem.

Vairums valdes locekļu pauda uzskatu, ka biedrībai jāatbalsta farmaceiti un viņu vārdā jāvēršas pie valsts institūcijām.

D.Ķikute pauda viedokli, ka nepieciešams savākt datus, kas kvalitatīvi raksturotu sistēmas darbības vai bezdarbības sekas, tāpēc valde vienojās  no 22.janvāra trīs darba dienu laikā daļā aptieku apkopot informāciju par gadījumiem, kad pacientam netika izsniegtas zāles, jo aptiekai neizdevās piekļūt izrakstītajai e-receptei, kā arī par kļūdainajām receptēm, kas ievērojami paildzina klientu apkalpošanas laiku. Apkopoto informāciju LFB iekļaus NVD un VM adresētā vēstulē. Vairums valdes locekļu pauda uzskatu, ka vēstulē NVD un VM jānorāda uz visiem šķēršļiem, kas traucē farmaceitam izpildīt normatīvo aktu prasības. Tāpat valde sprieda par nepieciešamību saņemt no valsts finansiālu atbalstu par papīra recepšu elektronizēšanu. Kā uzsvēra D.Ķikute –  e-receptes darbināšanā farmaceiti un aptiekas ir ieguldījuši visdažādākā veida personiskos resursus. Vēstuli ar LFB viedokli un priekšlikumiem varētu nosūtīt pēc 25.janvāra, kad būs apkopoti aptieku iesniegtie dati.

Valdes sēdē tika spriests arī par citām aktualitātēm nozarē. D.Ķikute informēja par LFB 9. janvāra konferencē runāto, aktualitātēm no Veselības ministrijas, ka joprojām notiek darbs pie zāļu pagatavošanas aptiekā kvalitātes standartu ieviešanas.  Tika vērsta klātesošo uzmanība, ka ZVA, izskatot iesniegumus licencēšanai, vērtē, vai aptieku telpas Zemesgrāmatā reģistrētas ar atbilstošu mērķi. D.Ķikute arī aicinājusi ZVA izplatīt aptiekām atgādinājumu par šo nosacījumu.

Valdes locekļi pieteica savu dalību pastāvīgajās biedrības darba grupās, kā arī nolēma, ka pēc nepieciešamības, konkrētu jautājumu risināšanai, var tikt dibinātas īslaicīgas darba grupas.

Valdes sēdē tika spriests arī par LFB sekcijām aktuāliem jautājumiem. Slimnīcu aptieku sekcija šobrīd ir bez vadītāja, tāpēc tiks lemts par jauna sekcijas vadītāja piesaisti. Ilggadējā sekcijas vadītāja Inga Gūtmane pauda gatavību sniegt atbalstu jaunajam sekcijas vadītājam sekcijas pasākumu organizēšanā.

Studentu sekciju jeb Latvijas Farmācijas studentu asociāciju šobrīd vada Ilze Jakovļeva, ar kuru LFB prezidente tuvākajā laikā tiksies, lai pārrunātu sekcijas aktualitātes. Savukārt Rūpniecisko farmaceitu sekcijas vadītājs Toms Blūzmanis informēja, ka organizē ekskursiju uz Daugavgrīvas ūdens attīrīšanas staciju, lai iepazītos ar procesu, kā notiek ūdens attīrīšana un dabas pasargāšana no medikamentu atliekvielu nonākšanas apkārtējā vidē. Ekskursija plānota 10. februārī.

Sēdes noslēgumā LFB prezidente informēja, ka speciālistiem izsniegtas jau gandrīz 200 elektroniskās Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistra indentifikācijaskartes. Pakāpeniski tiks veikta veco reģistrācijas apliecību nomaiņa pret jaunajām. LFB februārī plāno sniegt informāciju par to, kas nepieciešams jaunās kartes saņemšanai.

Nākamā valdes sēde paredzēta 15.februārī.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2018. gada 25. janvārī, plkst. 13:42
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi