Medicīniskie pakalpojumi aptiekās

Medicīniskie pakalpojumi aptiekās

Veselības inspekcija (VI) veicot kontroles aptiekās un iepazīstoties ar aptieku mājas lapu piedāvājumiem, ir konstatējusi, ka aptiekas piedāvā dažādus diagnostiskos izmeklējumus, kuri klasificējami kā veselības aprūpes pakalpojumi. Saskaņā ar Ārstniecības likumu ārstniecība ir arī slimību profilakse un  diagnostika. Ar ārstniecību atļauts nodarboties ārstniecības iestādēs, kuras reģistrētas ārstniecības iestāžu reģistrā un atbilst normatīvajos aktos noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām.

Sniedzot veselības aprūpes pakalpojumus aptiekās tiek pārkāptas vairāku normatīvo aktu prasības, jo pakalpojumus sniedz:

-          telpās, kuras neatbilst ārstniecības iestāžu obligātajām prasībām;

-          telpās, kuras nav reģistrētas kā ārstniecības iestāde un iekļautas ārstniecības iestāžu reģistrā;

-          personas, kuras nav iekļautas ārstniecības personu reģistrā un kurām nav atbilstošs ārstniecisko un diagnostisko metožu sertifikāts;

-          izmantojot medicīniskās tehnoloģijas (ārstniecībā izmantojamās metodes un medicīniskās ierīces), kuras nav apstiprinātas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Tiek pārkāpti arī aptieku darbības noteikumi, kuros noteikts, ka aptiekas un aptieku filiāles telpas izmanto tikai farmaceitiskās aprūpes nodrošināšanai atbilstoši aptiekas iekšējās darba kārtības noteikumos noteiktajiem telpu izmantošanas nosacījumiem. Tā kā viena no farmaceitiskās aprūpes sastāvdaļām ir aptiekas pastāvīgo apmeklētāju zāļu lietošanas uzraudzība, veselības veicināšana un slimību profilakses propagandēšana, aicinām farmaceitus to veikt atbildīgi, sadarbojoties ar ārstiem un pacientiem, bet nepārkāpjot savu kompetenci.

Inspekcijas ieskatā  aptiekās piedāvātie veselības aprūpes pakalpojumi nav vērsti uz zāļu lietošanas uzraudzību, tajā skaitā zāļu blakusparādību uzraudzību, vai informācijas sniegšanu par zāļu pareizu lietošanu.

Papildus VI informē, ka saskaņā ar Reklāmas likumā noteikto Reklāma ir ar saimniecisko vai profesionālo darbību saistīts jebkuras formas vai jebkura veida paziņojums vai pasākums, kura nolūks ir veicināt preču vai pakalpojumu popularitāti vai pieprasījumu pēc tiem. Veicot kontroles aptiekās VI novērojusi , ka ieteikumi pacientiem pēc attiecīgā mērījuma veikšanas ir orientēti uz konkrētu bezrecepšu zāļu pārdošanas veicināšanu, kas uzskatāmi par zāļu reklāmu.

VI darbojas saskaņā ar 2008.gada 5.februāra Ministru kabineta noteikumiem Nr.76 „Veselības inspekcijas nolikums” un atbilstoši 3.5. punktā noteiktajam VI kompetencē ir uzraudzīt un kontrolēt farmācijas jomu regulējošos normatīvajos aktos noteikto prasību izpildi .

VI aicina aptiekas nekavējoties pārtraukt veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, kā arī to popularizēšanu aptieku tīmekļa vietnēs un citos medijos.

Kā skaidro Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB), farmaceitiskā aprūpe ietver tādu paškontroles mērījumu veikšanu aptiekā, kas ir asinsspiediena mērīšana, cukura un holesterīna līmeņa asinīs noteikšana, svara noteikšana, ķermeņa masas indeksa noteikšana. Šos pakalpojumus aptiekas drīkst sniegt. Aptiekās nedrīkst veikt citus mērījumus, it īpaši tādus, kuros tiek iesaistītas ārstniecības personas – osteodensitometriju, aknu funkciju pārbaudi un citus, kā arī tādus, kurus sponsorē zāļu ražotāji, sasaistot ar savu produktu pārdošanas veicināšanu, skaidro LFB.

 Sīkāku informāciju par aptiekās konstatētajiem pārkāpumiem un atļautajiem pasākumiem šai jomā VI pārstāvji sniegs LFB konferencē Rīgā 23. aprīlī.

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2015. gada 19. martā, plkst. 14:27
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi