NVD 31.03.2020. apkārtraksts: VM uz ierobežojumu laiku nosaka A saraksta kompensējamo zāļu izsniegšanas kārtību!

Ņemot vērā šī brīža ārkārtas situāciju valstī un ar Covid19 saistītos ierobežojumus, VM uz ierobežojumu laiku nosaka A saraksta kompensējamo zāļu izsniegšanas kārtību gadījumos, kad pacients atsakās iegādāties lētākās minētā saraksta references zāles un vēlas iegādāties dārgākas zāles par pilnu samaksu.

Vēršam uzmanību, ka atprečot ārsta izrakstītās ar SNN īpašās receptes no kompensējamo zāļu A saraksta gadījumos, kad pacients atsakās iegādāties lētākās zāles, no 01.04.2020 drīkstēs tikai E-veselības portāla farmaceita profilā!

Pārrunājot šo iespēju atprečot valsts kompensējamās zāles par pilnu maksu aptieku sistēmās ar aptieku pārstāvjiem un sistēmu izstrādātājiem, nonācām pie secinājuma, ka daudzās sistēmās nav šādu iespēju, vai arī, ja tāda ir, tad pastāv dubultās apmaksas risks un, lai to izslēgtu, kā arī , lai ārkārtas situācijā nāktu pretī pacientiem, ņemot vērā ierobežojošo piekļuvi ārstiem, lai pārrakstītu recepti, tika pieņemts lēmums, ka šādos gadījumos, aptieka atprečo par pilnu maksu valsts kompensējamo recepti no A saraksta E-veselības portālā, kas izslēdz variantu, ka recepte būs apmaksāta dubultā.

Pie kam, lūdzam ievērot, ka E-veselības portālā atprečotās receptes NEDRĪKST APTIEKA IELĀDĒT VIS KĀ SAGATAVOTU FAILU, šīs receptes VIS nedrīkst būt ielādētas!!!

VM ir sagatavojuši šādu apkārtrakstu minētajiem gadījumiem:  

3. Veselības ministrija vērš uzmanību, ka februārī un martā kompensācijas kārtības ietvarā izrakstītās receptes varēs atprečot vecajā kārtībā, ja vien zāles no kompensējamo zāļu saraksta nav svītrotas. Tādējādi vismaz pirmajos trijos mēnešos pēc jaunās kārtības spēkā stāšanās recepšu daudzums, kurā lietojams SNN, pieaugs pakāpeniski. Turklāt ārsti aizvien būs tiesīgi konkrētā daudzumā izrakstīt arī konkrēta ražotāja zāles.

Atbilstoši Veselības ministrijas 2020.gada 10.marta tikšanās laikā izrunātajam, ja receptē lietots zāļu komerciālais nosaukums, bet receptē nav norādīts, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, farmaceits informē pacientu par zāļu aizvietošanas iespējām, piedāvājot lētākās atbilstošās kompensējamās zāles.

3.1. Valstī noteiktās ārkārtas situācijas laikā, lai ierobežotu Covid-19 izplatību, farmaceitam uz īpašās receptes pamata, kurā zāles izrakstītas, lietojot SNN, atļauts izņēmuma kārtā pacientam izsniegt zāles par pilnu samaksu (bez valsts kompensācijas), ja:

1) Farmaceits ir sniedzis pacientam visu nepieciešamo informāciju par SNN, kas norādīta “Jautājumi un atbildes par zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšanu no 2020. gada 1.aprīļa” dokumenta sadaļā – Kā rīkoties farmaceitam, farmaceita asistentam, ja īpašajā receptē izrakstīts SNN;

2) Pacients brīvprātīgi ir atteicies no references jeb zāļu ar zemāko cenu saņemšanas;

3)  Farmaceits ir informējis pacientu, ka šāda rīcība ir izņēmums, un nākamajā reizē ir nepieciešams no ārsta saņemt parasto (zilo) recepti bez valsts kompensācijas;

4)  E-veselības portāla funkcionalitāte, atļauj mainīt konkrētās receptes valsts kompensējamās daļas summu, (kompensācijas apmēra procentus – 100%; 75% vai 50% apmērā mainīt nedrīkst), minēto darbību var veikt tikai E-veselības portālā, jo šis tehniskais risinājums ir pārbaudīts. Šādu recepti ir aizliegts virzīt apmaksai veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas norēķinu sistēmā "Vadības informācijas sistēma" (turpmāk – VIS), kas nodrošina veselības aprūpes norēķinus.

Izņēmums, kad pret īpašo recepti, ar kuru izrakstītas kompensējamās zāles, var tikt izsniegtas zāles par pacienta personiskajiem līdzekļiem, ir spēkā tikai valstī noteiktā ārkārtas stāvokļa laikā, un pēc tā beigām aptiekas šādi rīkoties nedrīkst. Veselības ministrija aicina farmaceitus profesionalitātes ietvarā veikt visas nepieciešamās darbības, lai SNN lietojuma gadījumā, pacients izvēloties paredzētās zemākās cenas zāles, jo pacientu finansiālās iespējas Covid-19 izraisītās ekonomiskās dīkstāves dēļ vēl būtiskāk pasliktināsies. Aicinām farmaceitus pacientiem vērst uzmanību, ka valsts faktiski iepirkuma rezultātā, lielāka garantētā noieta pēc (70%), var pacientiem piedāvāt viņiem nepieciešamās zāles (iespējams cita ražotāja) par īpaši zemu līdzmaksājumu vai tā neesamību vispār.

Gadījumā, ja tiks konstatēta savādāka rīcība nekā minēts šajā skaidrojumā, tai skaitā tiks konstatēts, ka recepte ir tikusi virzīta dubultai apmaksai (pacients nopircis par pilnu samaksu un recepte virzīta valsts kompensācijai) –  Nacionālais veselības dienests ar attiecīgo aptieku lems par kompensējamo zāļu līguma izbeigšanu un apzinātas rīcības gadījumā informēs tiesībsargājošās iestādes."

Pievienojam instrukciju kā augstākminētos gadījumos jāveic zāļu atprečošana E-veselības portāla farmaceitu profilā! ŠEIT

 

Ja ir kādi jautājumi vai neskaidrības, lūdzu rakstiet vai zvaniet līdz 31.03.2020!


Ar cieņu Ramona Dāvidsone

Informācijas tehnoloģiju projektu attīstības nodaļa projektu vadītāja

Tālrunis: +371 67 501 585

www.vmnvd.gov.lv | www.twitter.com/vmnvd

Cēsu iela 31 k-3, 6.ieeja, Rīga, LV-1012, Latvija

Uz augšu
Atpakaļ
Pēdējās izmaiņas 2020. gada 1. aprīlī, plkst. 10:43
Teksta izmērs A A A
LV | EN
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies").
Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk šeit. Labi